Yeni Coğrafyalarda Gelişim Fırsatlarını Yakalayabiliriz

1 Ocak, 2024

Türkiye otomotiv pazarı, 2023 yılı tedarik kısıtlarının azalması ve pazara özellikle yeni elektrikli araç oyuncularının girmesiyle beraber bir rekor tazeleme yılı oldu.

Bu dönemde maliyet anlayışımızın yanı sıra, büyüme stratejilerimizi de gözden geçirdik. Özellikle 2024’te ekonomik yavaşlamanın öngörüldüğü Türkiye ve Avrupa’nın ana pazarlarımız olması, bizi yeni pazarlar ve coğrafyalarda gelişim fırsatları aramaya yöneltti.

 

Mahmut Öztürk

Norm Holding Endüstri Grubu Başkanı

 

Türkiye otomotiv pazarı, 2023 yılı tedarik kısıtlarının azalması ve pazara özellikle yeni elektrikli araç oyuncularının girmesiyle beraber bir rekor tazeleme yılı oldu. 2024’te ise; artan parasal sıkılaşma, yaşam maliyeti ve Uzakdoğulu EV üreticileri için gelen kısıtlamalarla beraber bir önceki senenin daha gerisinde bir pazar büyüklüğü olmasını öngörüyoruz.

 

2024 yılı hem Türkiye hem Avrupa ekonomilerindeki parasal sıkılaşma süreci ile daralan talebin etkilerini daha yakından gözlemlediğimiz bir sene olacak. Bu durum şüphesiz ki otomotiv tedarik sanayi oyuncuları olarak bizlerin de stratejilerimizi gözden geçirmemizi zaruri hale getiriyor. Norm Holding olarak, özellikle artan finansman maliyetleriyle birlikte 2024 yatırım politikamızı ve bütçelerimizi yemden ele alma ihtiyacı duyduk. Bu kapsamda stratejik proje ve yatırımlarımızı, firmamıza optimum geri dönüş ve katma değeri sağlayacak, aynı zamanda dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yolundaki hedeflerimize de azami katkıyı sağlayacak şekilde önceliklendirdik.

 

Haber Detay

Kaydır