Yeni nesil şirket

11 Mayıs, 2024

Son yıllarda, ‘Tekstil görünümlü teknoloji şirketi’, ‘Güzellik işi olan teknoloji şirketi’ gibi yaklaşımları daha sık duyuyoruz.

Şirketler, verimlilik ve rekabette öne çıkmak için, bu alana yatırım yapıyor, yazılıma önem veriyor. Bazılarında ‘yazılım’ odaklı gelirlerin payı yüzde 30’ların üstüne çıkıyor… Türkiye’deki şirketlerde de ‘teknoloji şirketi’ hedefine sahip olanların sayısı artıyor.
 

Fast Company dergisinin CEO buluşmasında bir araya gelen farklı sektörlerden 3 lider, ortak bir noktada buluştular. 2024 yılına yönelik planlarla birlikte teknoloji stratejilerini de açıklayan 3 CEO bir konuda aynı görüşü dile getirdiler: “Teknoloji şirketine dönüşüyoruz.”
 

Türkiye’de de teknoloji şirketine dönüşürken, yazılım taraflarını güçlendiren şirketlerin sayısı artıyor. Geleneksel sektörlerdeki bu şirketlerden biri olan Norm Holding’in CIO’su Erkan Yeniçare, artan rekabet ve verimlilik baskısıyla, şirketlerin daha fazla yazılım ile teknolojiyi adapte ettiklerine dikkat çekiyor. Ona göre bu baskı şirketleri, ‘tüketen’ konumdan ‘üreten’ tarafa geçmeye zorluyor: “Biz de bunu öngördük ve 2 yıl önce bir teknoloji şirketi kurduk, yazılım üreticisi konuma geldik. Bunun meyvelerini de global ayak izi yaratan yapay zeka şirketi kurarak toplamaya başladık. Çok yeni olmamıza rağmen 1 milyon Euro düzeyinde tohum yatırımı da aldık. ‘AI based start-up machine’ ismini verdiğimiz bir metodoloji dizayn ettik ve önümüzdeki 3 yılda en az 2 global yazılım şirketi daha çıkarmayı planlıyoruz.”

 

Haber Detay

Kaydır