Yarının Fabrikaları Nasıl Çalışacak?

10 Mart, 2022

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin dijital liderleri, Fast Company dergisinin düzenlediği Dijital Fabrika Buluşması’nda, “Yeni nesil üretim”i, “Endüstri 4.0”ı ve “Üretimdeki dijitalleşme”yi tartıştı. Coşkunöz Metal Form, Kibar Holding, Norm Digital, Socar ve Universal Robots Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleşen Zirve’de, konuşmacılar, dijitalleşme stratejilerini ve üretimdeki dönüşümü paylaştı…

Bir süre sonra teknolojik araçların size yetmediğini fark ediyorsunuz. SAP sistemine geçtik ve yolumuza asfalt döşedik. Sonra yol ışıkları ve tabelaları koyduk ve veriyi görebileceğimiz bir yol yarattık.

Şirketlerin sırf moda diye teknolojik araçları kullanması çok yanlış. Gerçekten neye ihtiyaçları olduklarını keşfetmeleri gerek. Hedefe hizmet edecek teknolojik araçların kullanılmasını önemsiyoruz.

Norm Holding olarak şu anda Dijital Fabrika projesini kullanıyoruz. Sahada kağıt kullanmayan bir proje peşindeyiz ve sahaya uyguluyoruz. Birbiriyle veri paylaşan, veriye her an her yerden ulaşılabilen bir sistem geliştirdik. Dijital fabrikaya geçiş yaptık.

Bütün şirketler teknoloji, veri kullanma gücünü tabana yaymalı. 2022’de Norm Dijital Akademisi ile bunu başaracağız. İçerideki insanlarda dijital okuryazarlığı artıracağız.

Derinliğimizi artırabilecek teknolojik araçlar kullanmaya başladık. 2019’da robotik süreç otomasyonu ile tanıştık. Norm Digital’in en önemli güçlü noktalarından biri oldu, birçok şirket ile iş birlikleri yaptık.

Teknoloji ve veri kullanma gücünün tabana yayılması gerek. 2022’de bu alanda  adımlar atacağız. Norm Digital Akademi’yi kurduk. Her bölümde veri kullanan dijital ajanlar yetiştirmek istiyoruz. Dijital okuryazarlık ve üretkenliği artıracağız.

 

ERKAN YENİÇARE

Norm Holding CTO

Kaydır