UN Global Compact İklim Hedefi Hızlandırma Programı Türkiye’de başladı

23 Mayıs, 2022

UN Global Compact’in dünya genelinde 54 ülkede eş zamanlı yürüttüğü İklim Hedefi Hızlandırma Programı’nın yeni dönemi Türkiye’de başladı. Şirketleri net sıfır hedefine ulaştırmayı ve bu hedefe giden yoldaki çabaları hızlandırmayı hedefleyen Programa Türkiye’den 28 şirket katılıyor.

UN Global Compact’in dünya genelinde 54 ülkede eş zamanlı yürüttüğü İklim Hedefi Hızlandırma Programı’nın yeni dönemi Türkiye’de başladı. Şirketleri net sıfır hedefine ulaştırmayı ve bu hedefe giden yoldaki çabaları hızlandırmayı hedefleyen Programa Türkiye’den 28 şirket katılıyor. Katılımcılar, küresel çapta iyi uygulamalara, birbirinden öğrenme olanaklarına, kapasite geliştirme oturumlarına ve akademi eğitimlerine erişim imkanına sahip olacaklar.

 

Bugün dünyayı bekleyen en büyük tehlikelerin başında iklim krizi geliyor. Yayınlanan raporlar iklim değişikliğine karşı ortaya konulan mücadelelerin yetersiz olduğunu gösterirken bu gerçeğin önüne geçmek için de 2050 yılına kadar karbon nötr hedefine ulaşılması ve ortalama küresel sıcaklıkların 1,5 derecede tutulması gerekiyor. Bununla birlikte iklim krizi karşısında ülkelerin ve toplumların olduğu kadar özel şirketlerin attığı adımlar da kritik. Bugün elindeki kaynaklar, bilgi birikimi ve hızlı aksiyon alma yetileriyle pozitif değişim için önemli bir güce sahip olan özel şirketlerin yapacakları, büyük önem taşıyor. Öyle ki COP26 ve akabinde yayımlanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) WGIII raporunun sonuçları, 1,5 derece hedefi için acil yol alınması gerektiğini gösterirken hedefin tutturulması ise şirketlerin net sıfır hedeflerini belirlemelerine ve bu hedeflerin iklim bilimi ile uyumlu olmasına bağlı.

 

UN Global Compact’in üye şirketlerini net sıfır hedefine ulaştırmak ve bu hedefe giden yoldaki çabaları hızlandırmak amacıyla başlattığı “İklim Hedefi Hızlandırma Programı”nın (Climate Ambition Accelerator) yeni dönem programı ise Türkiye’de başladı.

 

Haber Detay

Kaydır