SEKTÖRÜMÜZÜN REKABET GÜCÜNÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR VE TEMİZ ÜRETİM ANLAYIŞLA KORUYACAĞIZ

7 Temmuz, 2022

Rekabet gücümüzü etkileyecek konuların başında korumacılık önlemleri, Yeşil Mutabakat'a sağlanacak uyum ve sınırda karbon düzenlenmesinin hayata geçirilmesi ile ihracatçılarımızın maliyetlerinde meydana gelecek artışlar geliyor.

Rekabet gücümüzü etkileyecek konuların başında korumacılık önlemleri, Yeşil Mutabakat’a sağlanacak uyum ve sınırda karbon düzenlenmesinin hayata geçirilmesi ile ihracatçılarımızın maliyetlerinde meydana gelecek artışlar geliyor. Sektörümüzün sürdürülebilir ve temiz üretime odaklanması yalnıza 2022 için değil, önümüzdeki uzun yıllar boyuna rekabet gücünü koruyabilmesi için çok büyük önem taşıyor.
 
2021 yılı Ocak-Aralık döneminde 2 milyar 241milyon dolar ihracat gerçekleştiren birliğimiz ihracatını geçtiğimiz yıla göre yüzde 65 oranında artırmıştı. 2022yılına da oldukça iyi başladık, Ocak-Mayıs döneminde 1 milyar 129 milyon dolar dolar tutarında ihracat gerçekleştirdik, geçtiğimiz yılın ilk yarısına kıyasla ihracat artışımız yüzde 49 oranında gerçekleşti. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sırayla Almanya, Yemen, Birleşik Devletler, Birleşik krallık ve İtalya oldu. Geçtiğimiz on yıllık süreçte yatırımlar ağırlıklı olarak kaplamalı sıcak sac, galvanizleme alaşımlı filmaşin ve profil tarafında yapıldı ve üretim kapasiteleri ciddi oranda artış gösterdi. Hem bazı mevcut üreticiler kapasite artırımına giderken yeni sıcak sac üreticileri de piyasaya dahil olmaya başladı; 2025 yılına kadar toplamda yaklaşık 10 milyon ton ek çelik kapasitesinin devreye girmesi bekleniyor. Yassı ürünler otomotiv, beyaz eşya gibi önemli sektörlere girdi olarak kullanılıyor, bu sebeple Türkiye’nin kendine yetmesi, ithalatın azaltılması çelik kullanan sektörler açısından da artı sağlayacak.
 
Yönetim kurulu şu firma ve isimlerden oluşuyor Toyas – Yalçın Ertan (Başkan), İzmir Demr Çelik-Hüseyin Baştuğ( Başkan Yardımcısı), Kardemir- Özlem Bakırel (Başkan Yardımcısı), Özkan Demir Çelik- Bekir Sami Altın, Norm Cıvata- Fatih Uysal, Ayes Çelik – Hail Doğan, Başak Metal – Macit Taşkın, Tor-Mustafa Sabri Ünlütürk, Erpen-Olgar Erdoğanlar, Kocaer-Orhan Timurhan, Telma – Eşref Yavuz Kaptanoğlu
 

Kaydır