Norm Holding’ten 50. yılda global yatırım atağı

13 Temmuz, 2023

İkinci ve üçüncü kuşağın aynı anda yönetimde olduğu Norm Holding, kuruluşunun 50. yılını yeni yatırımlarla karşılıyor. Yeni dönemde Amerika'da 45 milyon euro yatırımla üretim tesisi kuracak olan holding ihracatta Afrika açılımının yanı sıra gıda sektörüne de adım attı.

 

1973 yılında Nedim Uysal’ın Norm Cıvata’yı kurarak üretim serüvenine başlayan Norm Holding, bu sene 50. yaşını kutluyor. Bugün gelinen noktada Norm Holding’in 16’sı üretim tesisi olmak üzere toplam 24 şirket ile global bir marka haline geldiğini söyleyen Norm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Uysal, bir aile kuruluşu olarak 50. yıla ulaşmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 

Holding’te üçüncü neslin iş başına geçtiğini belirten Uysal, “Babam Nedim Uysal temellerimizi attı. Bugün ikinci kuşak olarak ben ve üçüncü kuşak olarak oğlum Nedim Uysal işimizin başındayız. Türkiye’de aile şirketlerinin üçüncü nesile geçip hayatına devam ettirebilmesi 50yıl gibi bir sürelerde yüzde 5’lere düşüyor. Üçüncü neslimizin de işin içerisinde CEO olarak yer almasından gururluyuz” dedi.

 

“Amerika’da üretim tesisi kuruyoruz”

 

Global rekabet ortamında marka değerini korumak ve daha ileriye gidebilmek için yeni yatırımlara yelken açtıklarını belirten Uysal, bu kapsamda en önemli ihracat pazarlarından biri olan Amerika’ya üretim tesisi kurmaya başladıklarım kaydetti. Uysal yeni dönem yatırım hedeflerini şu şekilde paylaştı: “ABD bizim için önemli bir pazar. Geçtiğimiz yıllarda ithal ettikleri bağlantı elemanlarına ek vergi koydular. Bu durum bizlerin navlun giderlerinin artmasına yol açarken rekabet şansımızı da olumsuz etkilediği için fabrika kurmaya yöneltti. 1,5 seneye kadar fabrikamız tamamlanmış olacak. Aşağı yukarı 45 milyon euroluk bir yatırım olacak. Türkiye’de bağlantı elemanları konusunda ne üretiyorsak orada da üretilecek. Öncelikle Amerika’nın ihtiyacı karşılanacak zaman içinde kıtanın diğer ülkelerinin ihtiyacını da gözlemleyeceğiz.”

 

“Afrika’ya açılıyoruz”

 

Norm Holding’in 50 ülkeye ihracat yaptığını ve ağırlıkla otomotiv sektörüne hizmet verdiğini söyleyen Uysal, globalleşmenin beraberinde lokalleşmeyi de getirdiğine dikkat çekerek, “Bu kapsamda Fas’ta bir depo kurma kararı aldık. Ön çalışmalara, pazar araştırmalarına başladık. Neden Fas derseniz, bu ülke otomotiv üreticilerinin yatırımlarını yönlendirdiği, üretim yaptığı bir mecra durumuna geldi. Renault, Peugeot, Stellantis gibi dünyanın önde gelen üreticileri Fas’ta yer alıyor. Norm Holding de otomotiv ana sanayicilerinin seçilmiş belgeli bir tedarikçisi olduğu için bu bölgede hizmet vermemiz, hatta üretim yapmamız istendi. Ancak bizim de önümüzü açarlar ve belirli projeleri bizimle paylaşırlarsa üretim tesisi kurmayı tabi ki düşünebiliriz. Ancak şimdilik ilk hücrelenmeyi, temeli depo kurarak atmayı tercih ettik” dedi.

 

Haber Detay

Kaydır