Ege Demir İhracatçıları Ödüllerini Aldı

24 Mart, 2022

Ege İhracatçı Birlikleri Ege Demir ve Demir dışı Metaller İhracatçıları Birliği, ‘Demir ve Demir dışı Metaller İhracatın Yıldızları Ödül Töreni ile ihracata katkı sağlayan başarılı ihracatçılara ödülleri verildi. İzmir’de bir otelde gerçekleştirilen ödül töreninde 34 firma ihracatın yıldızları ödülünü aldı.

Ege Demir İhracatçıları ödüllerini aldı Ege İhracatçı Birlikleri Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Demir ve Demirdışı Metaller İhracatın Yıldızları Ödül Töreni ile ihracata katkı sağlayan başarılı ihracatçılara ödülleri verildi. İzmir de bir otelde gerçekleştirilen ödül töreninde 34 firma ihracatın yıldızları ödülünü aldı.

 

Fadime KUZU ALTANHAN Başak Metal Tic.ve Sanayi A.Ş., Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, İzmir Demir Çelik Sanayi Anonim Şirketi, Kardemir Dış Ticaret Anonim Şirketi, Özkan Demir Çelik Sanayi Anonim Şirketi Platin kategorisinde ödül alırken; Norm Cıvata Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Pergamon Status Dış Tic. A.Ş. , Ateş Çelik İnşaat Taahhüt Proje Mühendislik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi altın kategorisinde ödül aldı.

 

“Sektörümüz yüzde 65 artış gösterdi”

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği olarak geçen yılki ihracat hedefleri olan 1,4 milyar doları ağustos ayı itibariyle geçtiğini belirterek konuşmasına başlayan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, “ 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde 2 milyar 241 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan sektörümüz bir önceki yıla göre yüzde 65 oranında bir artış gerçekleştirdi. Eylül ayında da sektörümüz Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran sektör olurken, her ay ülkemize en fazla ihracat getirisini sağlayan sektörlerden biri olma konumumuzu da koruyoruz. Son 12 aylık dönemi kapsayan ihracat rakamlarına baktığımızda da birliğimiz 2 milyar 421 milyon dolar’a ulaşmış durumdadır” dedi.

 

“En önemli ticari ortağımız AB”

 

Küresel çapta yaşanan pandemi ve beraberinde getirdiği tedarik zincirlerinde kırılmalar, hammadde fiyatlarının artışı, enerji krizi, lojistik zorluklar, Ukrayna-Rusya savaşı ve iç piyasadaki ekonomik değişimlerin getirdiği aksaklıklarla karşı karşıya olduklarını dile getiren Ertan, “Ayrıca sektör olarak rekabet gücümüzü etkileyecek diğer konuların başında AB, ABD ve diğer bazı ülkelerin uyguladığı korumacılık önlemleri, Yeşil Mutabakat’a sağlanacak uyum ve sınırda karbon düzenlenmesinin hayata geçirilmesi ile ihracatçılarımızın maliyetlerinde meydana gelecek artışlar geliyor. Çelik sektöründeki en önemli ticaret ortaklarımızdan birinin AB olduğu göz önüne alındığında karbonsuzlaşma konusunda güncel gelişmelere ayak uydurulması oldukça önem arz ediyor. Bu kapsamda, gelişmeleri çok yakından takip ediyor, yeni duruma adapte olabilmek için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Dünya’da ve sektörümüzde yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen böylesine bir başarıya imza atan ihracatçı üyelerimizi ülke ekonomisine sağladıkları katkılarından dolayı tekrar tebrik eder; ülkemiz 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşma yolunda başarılarının devamını dilerim” açıklamalarında bulundu.

 

“İhracat barajını geçen tek Birliğimiz”

 

“Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında bulunan birlikler arasında, 2 milyar dolar ihracat barajını geçen tek birlik olduğunu ve 4 yıldır birinci sektörü olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Birliğimiz son bir yıllık dönemde ihracatını yüzde 77 artırarak 2 milyar 453 milyon dolara taşıdı. Böylelikle 2011 yılına ait 2 milyar 445 milyon dolarlık ihracat rekorunu da kırmış oldu. Son bir yılda 17 milyar doları geçen EİB’nin, ihracatından EDDMİB’nin aldığı pay yüzde 14’e yükseldi. Birliğimizin yükselen ihracat performansının ilerleyen dönemde 2,5 milyar doları geçmesini umuyoruz. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliğimizin Yalçın Başkanımın başkanlığında 4 yılda ihracatını yüzde 107 artırdığını da belirtmek isterim, bütün Yönetim Kurulunu tebrik ediyorum. Demir çelik sektörümüz Türkiye genelinde de son bir yıllık dönemde yüzde 85 artışla 23,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek geçen sene en fazla ihracat yapan üçüncü sektör oldu” ifadelerini kullandı.

 

1,7 milyar dolar ihracat

 

Demir çelik sanayisinin AB Yeşil Mutabakatı’ndan en çok etkilenecek sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Eskinazi, “Sektörde Yeşil Mutabakat dönüşümünün 2025’e kadar tamamlanması gerekiyor. Birliğimizin de Sanayi 4.0 vizyonuyla sürdürülebilirlik yaklaşımına büyük özen gösterdiğini gururla söyleyebilirim. Bunların içerisinde global üyeliklerden Ur-Ge projelerine, karbon salımından sertifikasyona kadar uzanan birçok çalışma var. Biz bugün demir demirdışı sektöründe öncü, sürdürülebilirliğe yatırımlarıyla 10 milyon dolar üzeri ihracat yapan 27 firmaya 34 ödül vereceğiz. 1,7 milyar dolar ihracatı ülkemize kazandıran 27 firmamızı tebrik ediyorum” dedi.

 

Gümüş Kategorisinde Ödül Alan Firmalar;
KAR-EL DEMİR TEL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
GÜLERMAK ÇELİK KONSTRÜKSİYON SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
VERGO ENERJİ SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
ŞİMŞEK TENEKE AMBALAJ DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Bronz Kategorisinde Ödül Alan Firmalar;
SİMTEK İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
EGEMET FORGE METAL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
HEPER METAL DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
SAYINLAR METAL GERİ DÖNÜŞÜM İTHALAT İHRACAT NAKLİYAT TURİZM VE İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.
HN METAL MADENCİLİK GERİ DÖNÜŞÜMLÜ MADDELER TAŞIMACILIK İNŞAAT SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.
AYES ÇELİK HASIR VE ÇİT SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
RENKLER INT İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
KAYSERİ METAL CENTER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
ALKOR ALÜMİNYUM ENERJİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
SFS GROUP PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ
SÜPERPAR OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
STANDART CIVATA TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
OBEL CIVATA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
AKD DÖKÜM TİCARET A.Ş.
Mal grubuna göre EDDMİB ihracat şampiyonları;
Demir Çelik Profil İhracatı Şampiyonu: KOCAER ÇELİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Diğer Demir Çelik Ürünleri İhracatı Şampiyonu: NORM CIVATA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Demir Çelik Çubuk İhracatı Şampiyonu: İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Demir Çelik İnşaat Aksamı İhracatı Şampiyonu: ATEŞ ÇELİK İNŞAAT TAAHHÜT PROJE MÜHENDİSLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Aluminyum Ürünleri İhracatı Şampiyonu:ALKOR ALÜMİNYUM ENERJİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Demir Çelik İhracatı Şampiyonu: KOCAER ÇELİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Kaydır