Nedim Uysal’ı gururlandıran açılış

Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı bir törenle açıldı. Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal’ın katkılarıyla hayata geçirilen ve Nedim Uysal’ın adı verilen okulun açılışında konuşan Bakan Özlü, “Büyük bir hızla kalkınan ve sanayileşen ülkemizde ana dinamo, mesleki ve teknik eğitim olacaktır. Bu okullar sayesinde, 4. sanayi devriminin öncüsü olma kararlığında olan Türkiye, yoluna emin adımlarla ilerleyecek” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı programda konuşan Bakan Özlü, okulun İzmir’e, Türkiye’ye ve Türk sanayisine büyük katkı sunacağına inandığını belirterek, “Bu okul, aynı zamanda sanayileşme yolunda hızla ilerleyen ve büyük bir ivme yakalayan Türkiye’nin, eğitim sistemindeki yeni trendidir. Çünkü büyük bir hızla kalkınan ve sanayileşen ülkemizde ana dinamo, mesleki ve teknik eğitim olacaktır. Bunun gibi örnek okullar, bir yandan sanayileşme hedefimizin aranan insan kaynağını sunacak, diğer yandan meslek liselerinin bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacaktır. Bu okullar sayesinde, 4. sanayi devriminin öncüsü olma kararlığında olan Türkiye, yoluna emin adımlarla ilerleyecek” diye konuştu.

 

“Mesleki ve teknik eğitime en iyi örnek”

 

Her gencin bileğine en az bir tane altın bilezik takılması gerektiğini kaydeden Bakan Özlü, “Bu da ancak mesleki eğitimle, meslek okullarıyla ve teknik kolejlerle mümkün olabilir. Hükümet ve Bakanlık olarak, mesleki ve teknik liseleri son derece önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki; Türk sanayisinin iyi yetişmiş, işinin ehli, donanım sahibi elemanlara ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamak ve sanayinin hizmetine sunmak, bizlerin boynunun borcudur. Bakanlık olarak tüm organize sanayi bölgelerinde, teknik kolejler açmak için, bütün kaynaklarımızı sonuna kadar seferber ettik. Okul ve sanayi işbirliğinin kanallarını sonuna kadar açtık. Bir yandan yeni teknik liseler açarken, diğer yandan mesleki eğitimin toplumsal algısını düzeltecek düzenlemeleri hayata geçirdik. İşte bu okul, var olan olumsuz algıyı yerle bir eden bir okuldur” diye konuştu.

 

“Gurur duyuyorum”

 

Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal ise “Bu okul, arzularımdan biri olan bir işti. Daha önce Salihli’ye de benzer bir eğitim kurumu kazandırdık. Burada da böylesine kaliteli eğitim veren bir okulun kurulmasına ön ayak olmak gurur duyduğum işlerden biri. Umuyorum yüksekokulumuzu da hayata geçirme fırsatı yakalarız. Ülke olarak kalkınmak için sanayiye, sanayi için iyi eğitilmiş gençlere ihtiyacımız var. Bu okuldan da inanıyorum ki çok kaliteli gençler yetişecek. Bütün öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz çok değerli. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş tarafından Bakan Özlü ve Nedim Uysal’a plaket takdim edildi. Ardından protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi.

Kaydır